Miercuri, 1 Mai 2024
Mie, 1 Mai 2024

Încă o victorie pentru handbalişti
Cristian Tudor  - Luni, 23 Martie 2009

Echipa de handbal CSM Satu Mare a obţinut sâmbătă pe teren propriu o frumoasă victorie în faţa propriilor suporteri, 36-25 în faţa tinerilor jucători de la Naţional Sighişoara.

Chiar dacă nu s-a mai consemnat diferenţa mare de scor ca şi în precedentele meciuri, când sătmărenii băteau la 15-20 de goluri diferenţă, succesul este unul de apreciat, aplaudat la finalul jocului de publicul care a umplut tribuna sălii LPS.

După un început cu puţine goluri, când, de la 1-1, timp de 10 minute gazdele au înscris de patru ori şi oaspeţii doar o dată, diferenţa s-a păstrat la 3-4 goluri, pentru ca la pauză tabela să indice 18-12. Partea a doua a aparţinut în mare parte sătmărenilor, cu excepţia unei serii de patru goluri a celor din Sighişoara de la mijlocul reprizei secunde.

A fost, se poate spune, meciul lui Teremi şi Birtalan, primul cu 23 de intervenţii reuşite, din care 16 la aruncări de pe semicerc, în vreme ce Bibi şi-a trecut în cont 11 goluri, aproape de media lui din primele trei sferturi de campionat. Un joc foarte bun a reuşit şi Surducan, care a avut şapte reuşite şi o implicare destul de activă pe întreg parcursul partidei, util a fost şi Barna la construcţie, ca şi tânărul pivot Paul Sas pe semicerc.

Cu Nagy menajat după o mai veche accidentare, şi cu Olah Janos şi Tomori introduşi mai puţin pe parcursul jocului, elevii lui Palko şi Istate au contat şi pe contraatacurile lui Varga, Ferenţ şi Ardelean, dar care au şi ratat din faze foarte bune, la fel ca şi Mateş, cam neatent pe semicerc, în vreme ce Savlovschi nu s-a aflat în una din zilele lui bune.

Pentru CSM au evoluat: Teremi, Cioroiu – Birtalan 11, Savlovschi 2, Mateş 2, Ardelean 1, Ferenţ 2, Sas 3, Surducan 7, Janos 2, Barna 3, Varga 3, Tomori, Kopcsak.

De la Sighişoara cei mai buni au fost Criciotoiu 6 şi Tenghe 5.

Rezultatele etapei:

HCM Bistriţa – HCM Făgăraş            40-24 (18-12)

HC 2 Odorhei – U 2 Cluj                    47-28 (22-12)

CSM Satu Mare – CN Sighişoara       36-25 (18-12)

Potaisa Turda – CSM Sebeş               29-34 (12-15)

Echipa Extrem Baia Mare a stat.

Clasament

1. CSM Satu Mare      24        22        1          1          956-636          45

2. HCM Bistriţa           24        17        1          6          860-685          35

3. HCM Făgăraş         24        15        1          8          718-661          31

4. CSM Sebeş             24        14        0          10        811-761          28

5. HC 2 Odorhei         24        13        1          10        872-812          27

6. CN Sighişoara         24        9          3          12        812-822          21

7. U 2 Cluj*                24        8          2          14        759-893          17*

8. Extrem Baia Mare    24        3          2          19        699-881          8

9. Potaisa Turda          24        1          1          22        648-984          3

*Echipă penalizată cu 1 punct - nerespectare cerinţe vârstă

Echipa sătmăreană va juca din nou acasă, miercuri, de la ora 17:00, cu Extrem Baia Mare, în etapa I din ultimul retur, joc care va fi arbitrat de cuplul Beldiman – Lascu din Arad. După acest meci CSM Satu Mare va efectua un cantonament la Ocna Şugatag, care va fi programat pe durata a două săptămâni în perioada vacanţei de primăvară, când se va pregăti şi strategia pentru barajul de promovare.

Tags: handbal  csm  sighisoara