Miercuri, 1 Mai 2024
Mie, 1 Mai 2024

Am bătut Sebeşul la ei acasă
Cristian Tudor  - Joi, 9 Octombrie 2008

Echipa de handbal CSM Satu Mare s-a impus azi la Sebeş şi a rămas īn fruntea clasamentului seriei Vest a Diviziei A. După diferenţa consemnată la final s-ar putea crede că sătmărenii au cīștigat la pas duelul cu cei de la CSM Sebeș, doar că īn teren altfel au stat lucrurile, gazdele punīndu-le  elevilor lui Palko destule probleme.

Partida  a īnceput sub semnul echilibrului, cele două forma
ții conducīnd pe rīnd la o diferență minimă pe tabela de marcaj. A fost 6 - 5 pentru Satu Mare īn minutul 10 și 9 - 8 pentru gazde peste opt minute, pentru ca īn minutul 22 să consemnăm o nouă egalitate, 10 - 10.

Portarul Teremi are cīteva interven
ții excelente și-și ajută colegii să preia conducerea la o diferență mai mare de un gol: 12-10 īn minutul 26, iar pīnă la pauză fiecare echipă mai īnscrie de două ori ... La vestiare se intră cu 14-12 pentru CSM Satu Mare.

BIBI Birtalan nu pare conectat la miza partidei
și jocul sătmărenilor are de suferit, mai ales īn faza de atac. Gazdele egalează īn minutul 40 și se părea că scenariul de coșmar din partida cu Bistrița se va repeta. Mai mult, Sebeșul preia conducerea īn minutul 44, scor 21-19 ! Savlovschi, Olah, Inos și, mai ales, portarul Teremi readuc echipa noastră pe linia de plutire și după un final aproape perfect sătmărenii īntorc soarta meciului și se distanțează īntr-un sfert de oră la o diferență liniștitoare de cinci goluri.

Victorie muncită, dar e clar că ne-a trecut glon
țul pe la ureche, iar cu un astfel de joc nu avem șanse prea mari peste o săptămīnă īn sala neprimitoare din Făgăraș. Pīnă atunci, miercuri, CSM Satu Mare va īntīlni acasă de la ora 15.30 pe Universitatea II Cluj, imediat după acel meci urmīnd să se dispute tot īn sala LPS și partida din cadrul etapei a 2-a a Ligii Naționale feminine de baschet dintre... CSM Satu Mare și U Cluj Napoca.

Tags: handbal  csm  sebes