Vin, 26 Iul 2024

Mani Gyenes a terminat cu bine a doua etapă a Raliului Dakar 2017
Veronica Hodas  - Marti, 3 Ianuarie 2017

Emanuel Gyenes a concurat marți în etapa a doua a Raliului Dakar 2017, probă ce s-a desfășurat pe teritoriul Argentinei între Resistencia și San Miguel de Tucum.

Etapa a doua a măsurat 803 km pentru categoria moto din care 275 km au reprezentat probă specială. Startul s-a dat la ora 15.28, ora României și 10.28 ora locală a Argentinei.

Conform riderului sătmărean proba de astăzi s-a desfășurat pe o căldură de 43°C. „Proba nu a fost grea. În partea a 2-a a probei a fost foarte mult praf și era foarte riscant să încercă să depășești”, a scris Mani pe pagina sa de facebook.

Mani a încheiat proba pe locul 28 cu un timp de 22h55min30secunde, iar după cele două etape ocupă locul 29 la general. Câștigătorul etapei a fost Toby Price (KTM).

Etapa a treia măsoară 780 km din care 364 km reprizintă proba sepcială și se va desfășura de la San Miguel de Tucum până la San Salvador de Jujuy.

Tags: mani gyenes  dakar 2017  etapa 2