Joi, 24 Octombrie 2024
Joi, 24 Oct 2024

Handbaliștii au fost învinși după timpul regulamentar de joc
Veronica Hodas  - Joi, 13 Aprilie 2017

Handbaliștii de la CSM Satu Mare au jucat, joi, pe teren propriu, al doilea meci din cadrul play-out-ului Ligii Naționale la handbal masculin în compania formației CSA Steaua București.

A fost un meci echilibrat, în primele zece minute ale partidei, steliștii au fost cei care au condus, după care elevii lui Varady au restabilit egalitatea, 4-4 în minutul 11, iar până în minutul 18 s-a jucat de la egal la egal. Din minutul 19, oaspeții au preluat conducerea, iar la pauză scorul a fost 9-13.

În partea a doua a jocului, steliștii au reușit să se distanțeze din ce în ce mai mult, chiar și la 7 goluri, 12-19 în minutul 40. Din minutul 45, minut în care gazdele, de obicei încetinesc ritmul de joc, de această dată l-au alertat și au revenit de la 14-20 în minutul 45, la 22-23 înainte cu 3 minute de final.

După ce sătmărenii au rămas fără Mateș care a văzut cartonașul albastru și a fost trimis în tribună, CSM Satu Mare a reușit egalarea în 59’57’’. În ultimele trei secunde, unul din steliști a scăpat pe contraatac, tabela a arătat finalul partidei, Lazic l-a  faultat și a văzut și el cartonașul albastru. Astfel că CSA Steaua București a obținut o aruncare de la 7 m după timpul regulamentar de joc (la handbal nu există prelungiri) și au câștigat acest meci cu 23-24.

CSM Satu Mare – CSA Steaua București 23-24 (9-13)

CSM Satu Mare: Cioroiu, Podgyină – Stan 6 goluri, Lazic – 6, Mureșan – 3, Morar -2, Bejinariu – 2, Munea -2, Rogoz -1, Olah – 1.

Tags: csm satu mare  csa steaua  play out