Sambata, 27 Aprilie 2024
Sam, 27 Apr 2024

Am bătut ungurii, în memoria lui Cozma
Evenimentul Zilei  - Joi, 13 August 2009
Echipa naţională de fotbal a României a învins aseară Ungaria, scor 1-0, într-un meci amical disputat la Budapesta.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Tiberiu Ghioane, în minutul 42. Aflat la al doilea său joc
sub tricolor în acest an, după o lungă perioadă de absenţă, mijlocaşul ucrainenilor de la Dinamo Kiev a trimis un şut superb, de la 16 metri, direct în vinclul porţii apărate de Babos: mingea a atins şi bara.

Tribunele stadionului „Puskas Ferenc” au fost aseară surprinzător de populate. Spectatorii şi-au luat bilete chiar în ziua meciului! Peste 35.000 de unguri au venit la „amical”.

Incidente, provocate de ai noştri

Mihai Roman a fost cel mai încurajat jucător din lotul României. Numele său a fost scandat îndelung de un grup de prieteni veniţi de la Putna. Galeria românească a fost formată din aproximativ 200 de persoane. Eforturile lor de a scanda „România” s-au lovit de fiecare dată
de un cor de fluierături din partea ungurilor. Românii au scandat: „Pe Sandu şi Dragomir să-i vedem la cimitir”.

Răzvan Lucescu l-a titularizat aseară pe Ovidiu Dănănae în flancul drept al apărării, tânărul jucător al Craiovei debutând astfel la naţională.

În startul reprizei secunde, suporterii români au aprins câteva torţe, pe care le-au aruncat pe pista de atletism a stadionului. Ei n-au fost evacuaţi. Cei care au aruncat petardele au fost aproape să se încaiere cu suporterii mai liniştiţi ai României, care le-au reproşat că au venit doar să facă probleme.

Tags: meci  amical  romania  ungaria